Już czas na sztuczną inteligencję w Twojej firmie

Jeżeli jeszcze nie zaczęliście się przymierzać do wykorzystywania sztucznej inteligencji czy programów opartych na uczeniu maszynowym w swojej firmie, to najwyższy czas przeanalizować jakie korzyści mogą Wam przynieść tego typu programy.

Jeszcze jakieś dwa lata temu uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja wydawały się pieśnią przyszłości. Półtorej roku temu pisałem tutaj (https://wlasnafirma87.wordpress.com/2016/08/22/kalifornijska-autonomiczna-14-tka-samochody-ktore-prowadza-sie-same/) o tym, że w Kalifornii już 14 firm otrzymało zgodę na testowanie tak zwanych autonomicznych samochodów. Dziś tych firm jest już 45 (Volkswagen Group of America, Mercedes Benz, Waymo, Delphi Automotive, Tesla Motors, Bosch, Nissan, GM Cruise LLC, BMW, Honda, Ford, Zoox, Inc., Drive.ai, Inc., Faraday & Future Inc., Baidu USA LLC, Wheego Electric Cars Inc., Valeo North America, Inc., NIO USA, Inc., Telenav, Inc., NVIDIA Corporation, AutoX Technologies Inc, Subaru, Udacity, Inc, Navya Inc., Renovo.auto, UATC LLC (Uber), PlusAi Inc, Nuro, Inc, CarOne LLC, Apple Inc., Bauer’s Intelligent Transportation, Pony.AI, TuSimple, Jingchi Corp, SAIC Innovation Center, LLC, Almotive Inc, Aurora Innovation, Nullmax, Samsung Electronics, Continental Automotive Systems Inc, Voyage, CYNGN, Inc, Roadstar.Ai, Changan Automobile, Lyft, Inc.) (dane z 16.11.2017: https://www.dmv.ca.gov/portal/dmv/detail/vr/autonomous/testing).

W przeciągu półtorej roku liczba firm zainteresowanych autonomicznymi samochodami potroiła się. Za rok tych firm może być więc prawie 150. To oczywiście tylko jedna branża, ale trend ten pojawia się także w innych branżach.

Teraz jest więc dobry moment, aby zacząć przygotowywać swoją firmę do wykorzystania tego co nieuchronnie pojawi się na rynku za kilka – kilkanaście miesięcy.

Aby sprawdzić czy ktoś już wykorzystuje AI i ML (artificial intelligence and machine learning) w Waszej branży warto sprawdzić strony firm z USA, gdyż to tam zapewne najwcześniej ludzie zaczną z tego korzystać. W dalszej kolejności warto zastanowić się nad tym czy i Wasza firma mogłaby skorzystać na danych udoskonaleniach i znaleźć firmę lub informatyka, który mógłby Wam stworzyć dany program. W Polsce jest już coraz więcej ludzi zajmujących się uczeniem maszynowym więc można poszukać polskiego programisty (polskiej programistki), ale gdyby się nie udało, można skorzystać z międzynarodowych stron dla freelancerów zajmujących się programowaniem i tam zgłosić zapotrzebowanie na swój program.

Przemyślcie sprawę.

Według mnie – może trochę popadając w patos, ale napiszę, że – dziś jest ten moment w którym możecie wyprzedzić swoją konkurencję o bardzo ważny krok. Tylko od Was zależy czy wejdziecie w nową erę o krok przed konkurencją czy o krok za nią.

Powodzenia.